वाम गठबन्धन भन्छ–‘चुनाव टार्नु असह्य’

120 0

कार्तिक १०, २०७४-एमाले र माओवादी केन्द्र गठबन्धनले मंसिरमा हुने निर्वाचन प्रतिकूल हुने कुनै काम नगर्न सरकार र सम्बद्ध पक्षलाई चेतावनी दिएको छ । सर्वोच्च अदालतले अघिल्लो दिन मतपत्रको विवादमा निर्वाचन आयोगलाई जारी गरेको आदेशप्रति कडा प्रतिक्रिया दिँदै गठबन्धनका नेताहरूले निर्वाचन प्रक्रियामा बाधा भए व्यवस्थापिका–संसद्समेत स्वत: पुन:स्थापना हुने दाबी गरे ।

‘मुलुक निर्वाचनमा अग्रसर भइसकेको अवस्थामा प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनमा प्रयोग हुने मतपत्रका सम्बन्धमा अनावश्यक विवादमा नअल्झी घोषित समयमा निर्वाचन सम्पन्न गर्ने कार्यमा योगदान पुर्‍याउन सम्बद्ध सबैसँग आग्रह गर्दछौं,’ एमाले अध्यक्ष केपी ओली र माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले संयुक्त रूपमा जारी गरेको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

सर्वोच्चको आदेशप्रति आफूहरूको ध्यानाकर्षण भएको उल्लेख गर्दै गठबन्धनले संविधान र कानुनअनुसार आयोगले काम गरिरहेको अवस्थामा कुनै हालतमा निर्वाचन सार्न नमिल्ने जनाएको छ । ‘राजनीतिक दल र सम्बन्धित संस्थाहरूबीच छलफलपछि तय भएको मंसिरमा हुने निर्वाचनलाई कुनै निहुँमा सार्ने, टार्ने वा बिथोल्ने कामकुरा लोकतान्त्रिक अभ्यासविरुद्ध तथा नेपाल र नेपाली जनताको हितविपरीत हुन जान्छ,’ विज्ञप्तिमा छ ।

नेपालको सार्वभौमसत्ता नेपाली जनतामा रहेको र निर्वाचनमा प्रतिकूल प्रभाव र असर पार्ने कुनै पनि काम नेपाली जनतालाई सह्य नहुनेतर्फ सबैलाई सचेत तुल्याउन चाहेको त्यसमा उल्लेख छ । सर्वोच्चले बुधबार मतपत्र छपाइसम्बन्धी प्रगति विवरण ३ दिनभित्र बुझाउन आयोगलाई आदेश दिएको थियो । साथै प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचन प्रयोजनका लागि अलग–अलग मतपत्र छाप्नुपर्ने बाध्यात्मक कानुनी व्यवस्थाअनुरूप यस्तो मतपत्र छाप्ने कार्यमा के कति प्रगति भएको छ भनी जवाफ पठाउनसमेत आदेश दिएको थियो ।

राजपाका नेता सर्वेन्द्रनाथ शुक्लले प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको बेग्लाबेग्लै मतपत्र हुनुपर्ने दाबीसहित दायर रिटमा सर्वोच्चको संयुक्त इजलासले यसअघि नै मागअनुसार आदेश जारी गरेको थिएन । समानुपातिकतर्फ मतपत्र छापिइसकेको र प्रत्यक्षतर्फको कात्तिक १० देखि छपाइ हुने जानकारी आयोगबाट पाइएको भन्दै सर्वोच्चले अन्तरिम आदेश जारी गर्नु नपर्ने ठहर गरेको थियो । शुक्लले नै फेरि आयोगले अदालतको अपहेलना गरेको भन्दै दिएको निवेदनमा भने बुधबार सर्वोच्चको एकल इजलासले प्रगति विवरण मगाउन आदेश दिएको हो ।

 

‘अपहेलना भयो, भएन भनी नसोधेर मागेको भन्दा बढी व्याख्याले सबैको ध्यान गएको हो । अग्रगमनको यात्रालाई कसैले नरोकोस्,’ गठबन्धनद्वारा संयुक्त रूपमा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा अध्यक्ष ओलीले भने, ‘लोकतान्त्रिक प्रक्रियालाई कसैले अवरोध गर्न खोज्छ भने त्यो नेपाली जनतालाई सह्य छैन । लोकतन्त्र कसैले किस्तीमा राखेर दिएको उपहार होइन ।’

माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष दाहालले अघिल्लोपटक संयुक्त इजलासले टुंग्याएको विषयलाई एकल इजलासले पुन: आदेश गर्दा आफूहरूको मनमा चिसो पसेको उल्लेख गर्दै भने,

‘निर्वाचन नभाँडियोस् । हामी सबैलाई भन्न चाहन्छौं ।’

दाहालले निर्वाचनमा मनोनयन प्रक्रिया सुरु भएकाले व्यवस्थापिका–संसद्को प्रयोजन सकिएको तर निर्वाचन हुन नसके संसद् स्वत: ब्युँतिने दाबी गरे । ‘निर्वाचन प्रक्रिया सुरु भएकाले संसद् भंग जस्तो भएको हो । चुनाव नहुने हो भने संसद् स्वत: ब्युँतिन्छ । किनकि यो संसद्को म्याद संविधानले नै आगामी माघ ७ गतेसम्म दिएको छ,’ दाहालले भने ।

संसदको अन्तिम बैठकका दिन सभामुख ओनसरी घर्तीले ‘संसद् बैठक भंग नभनी स्थगित’ मात्र भनेको प्रसंगलाई दाहालले उल्लेख गरे । उनले भने, ‘संसद् स्थगित भएको हो, भंग होइन । यसतर्फ पनि ख्याल गर्नुपर्छ ।’

 

प्रतिक्रिया

Related Post

चुनावमा चन्दा आतंक: व्यक्तिगत चन्दा संकलनले विकृति

Posted by - November 16, 2017 0
उद्योग वाणिज्य महासंघका निवर्तमान अध्यक्ष पशुपति मुरारकाको मोबाइल केही दिनयता धेरै समय अफ हुन्छ। चन्दा माग्नेको फोनबाट आजित भएपछि मोबाइल…

गोविन्दराज जोशीको उम्मेदवारी खारेज

Posted by - November 4, 2017 0
काठमाडौं- नेपाली कांग्रेसका बरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलका विरूद्ध बागी उम्मेदवारी दिएका गोविन्दराज जोशीको उम्मेदवारी खारेज भएको छ। जोशीको उम्मेदवारी खारेज…

यी हुन् आगामी संसदलाइ अपरिहार्य तर हार निश्चित भएका महत्वपूर्ण उम्मेद्वारहरु

Posted by - November 27, 2017 0
पहिलो चरणअन्तर्गत आज हुन गइरहेको प्रदेश र प्रतिनिधिसभाको निर्वाचनको चर्चा जताततै चलिरहेको छ । त्यति मात्र होइन यस चरणमा विभिन्न…

कांग्रेसबाट राष्ट्रपतिको उम्मेदवारमा कुमारी लक्ष्मी राई

Posted by - March 7, 2018 0
काठमाडौं : नेपाली कांग्रेसले कुमारी लक्ष्मी राईलाई राष्ट्रपतिको उम्मेदवार बनाउने भएको छ । बुधबार बिहान केन्द्रीय कार्यालय सानेपामा बसेको केन्द्रीय समिति…
%d bloggers like this: