चर्चाको शिखरमा चितवनको चुनाव

107 0

रत्ननगर (चितवन), कात्तिक २४ गते ।  मङ्सिर २१ गते हुने प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनका लागि पूर्वप्रधानमन्त्री, पूर्वमन्त्री, बहालवाला मन्त्री र सांसदहरू नै चुनावी प्रतिस्पर्धामा देखिएका कारण चितवन जिल्लाको चुनावी कार्यक्रमहरू सबैको चासो र चर्चाको विषय बनेको छ ।   मतदाता मनोज अर्याल पूर्वप्रधानमन्त्री र मन्त्रीदेखि बहालवाला मन्त्रीसमेतको सहभागिताले जिल्लाको चुनावी प्रतिस्पर्धा निक्कै चासोको विषय बनेको बताउनुहुन्छ ।
पूर्वप्रधानमन्त्री एवं नेकपा (माओवादी केन्द्र)का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल, ‘प्रचण्ड’, पूर्वअर्थमन्त्री एवं नेकपा (एमाले)का नेता सुरेन्द्र पाण्डे, बहालवाला वन तथा भूसंरक्षणमन्त्री एवं राप्रपा (प्रजातान्त्रिक)का उपाध्यक्ष विक्रम पाण्डे, शिक्षा राज्यमन्त्री शेषनाथ अधिकारी र पूर्व भूमिसुधारमन्त्री डम्बर श्रेष्ठ चुनावी प्रतिस्पर्धामा हुनुहुन्छ ।
अहिले चितवनको सबैभन्दा चासोको विषय क्षेत्र नम्बर ३ बन्न पुगेको छ ।  तीनवटा निर्वाचन क्षेत्रमध्ये क्षेत्र नम्बर ३ मा पूर्वप्रधानमन्त्री एवं माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष दाहाल नै चुनावी मैदानमा हुनुहुन्छ ।
उहाँको प्रतिस्पर्धीका रूपमा राप्रपा (प्रजातान्त्रिक)का उपाध्यक्ष एवं बहालवाला वन तथा भूसंरक्षणमन्त्री पाण्डे रहनुभएको छ ।  दाहाल वाम गठबन्धनबाट उम्मेदवार हुनुभएको हो भने पाण्डे लोकतान्त्रिक गठबन्धनबाट आउनुभएको हो ।
पहिलो चरणको चुनावी प्रचार अभियान सम्पन्न गर्नुभएका दाहालले चितवनका जनताबाट अधिकार प्राप्त गरेर देशकै नेतृत्व गरी स्थायी शान्ति र समृद्ध राष्ट्र बनाउन चितवन आएको दाबी गर्नुभएको छ ।  पाण्डे भने विकासका लागि चुनावमा आएको भन्दै प्रचार अभियानमा सक्रिय हुनुहुन्छ ।
उहाँहरूसहित कुल १४ जनाको उम्मेदवारी रहेको चितवन क्षेत्र नम्बर ३ मा अर्का पूर्व भूमिसुधार तथा व्यवस्थामन्त्री एवं नेकपा (माले)का नेता श्रेष्ठको समेत उम्मेदवारी छ ।  सो क्षेत्रमा छ जनाको स्वतन्त्रबाट उम्मेदवारी परेको छ ।
चितवन क्षेत्र नम्बर २ मा शिक्षा राज्यमन्त्री तथा सांसद शेषनाथ अधिकारीको उम्मेदवारी परेको छ ।  उहाँसँग वाम गठबन्धनबाट नेकपा (एमाले)का नेता तथा सांसद कृष्णभक्त पोखरेल प्रतिस्पर्धामा हुनुहुन्छ ।
देवघाटबाट जनताको आशीर्वाद लिएर चुनावी मैदानमा आएको बताउँदै पोखरेल भन्नुहुन्छ, “जिल्लामा वाम गठबन्धनको जित सुनिश्चित छ । ” अधिकारी आफू यहाँको ‘अग्र्यानिक’ उम्मेदवार भएकाले मतदाताहरूले मत दिने दाबी गर्दै चुनावी अभियानमा हुनुहुन्छ ।
यसअघिको निर्वाचनमा पोखरेल क्षेत्र नम्बर ३ बाट निर्वाचित हुनुभएको थियो भने अधिकारी क्षेत्र नम्बर २ बाट निर्वाचित हुनुभएको हो ।  चितवन क्षेत्र नम्बर २ मा १५ जनाको उम्मेदवारी रहेकामा तीन जना स्वतन्त्र उम्मेदवार छन् ।
अहिले निर्वाचन क्षेत्र ५ बाट ३ मा झारिएकाले मतदाताहरूको भोट बाँडिने भएर आँकलन गर्नसक्ने स्थिति छैन तर स्थानीय तहमा आएको पार्टीहरूको भोट हेर्दा वाम गठबन्धन केही अगाडि देखिन्छ ।
त्यसो त चितवन क्षेत्र नम्बर १ मा एमालेका पूर्व अर्थमन्त्री एवं एमाले नेता सुरेन्द्र पाण्डे चुनावी मैदानमा हुनुहुन्छ ।  उहाँका प्रतिस्पर्धीमा नेपाली काँग्रेसबाट राजेन्द्र बुर्लाकोटी चुनावी मैदानमा हुनुहुन्छ ।  दाहाललाई देखाउँदै पाण्डेले जिल्लाको विकास दुई भाइले गरेरै छाड्ने बताउनुभयो ।  यहाँबाट प्रतिनिधिसभामा उठ्नुभएका १३ उम्मेदवारमध्ये तीन जना स्वतन्त्र हुनुहुन्छ ।  यसअघि २०७० को निर्वाचनमा पनि उहाँहरूबीच नै प्रतिस्पर्धा भएको थियो ।
प्रदेशसभातर्फ यस्ता छन् उम्मेदवार
चितवनमा मुख्य दलहरूबाट उम्मेदवार बनेका नेताहरू अहिले भोट माग्न घरदैलोमा व्यस्त छन् ।  क्षेत्र नम्बर १ मा प्रदेश (क)मा काँग्रेसका धनबहादुर गुरुङ तथा (ख) मा उत्तम आचार्य हुनुहुन्छ ।
क्षेत्र नम्बर २ को प्रदेश (क)मा जीतनारायण श्रेष्ठ र (ख)मा प्रकाश अधिकारी तथा क्षेत्र नम्बर ३ को प्रदेश (क)मा दिनेश कोइराला र (ख)मा साजनकुमार महतो प्रतिस्पर्धामा हुनुहुन्छ ।
यता वाम गठबन्धनले क्षेत्र नम्बर १ को प्रदेश (क)मा दावा लामा र (ख)मा कृष्ण खनाल, क्षेत्र नम्बर २ को प्रदेश (क)मा घनश्याम दाहाल र (ख)मा विजय सुवेदी हुनुहुन्छ ।
यस्तै क्षेत्र नम्बर ३ को प्रदेश (क)मा कृष्ण भुर्तेल र प्रदेश (ख)मा रामलाल महतो चुनावी मैदानमा हुनुहुन्छ ।
मतदाताको अवस्था र मतदान स्थल
अघिल्लो निर्वाचनको भन्दा ४१ हजार मतदाता थपिएर यसपटक जिल्लामा कुल ३ लाख ५४ हजार ३६ पुगेको जिल्ला निर्वाचन अधिकारी हरि ढकालले जानकारी दिनुभयो ।  उहाँका अनुसार क्षेत्र नम्बर १ मा १ लाख १९ हजार ९९८ मतदाता छन् ।  यहाँ कुल ५६ वटा मतदान स्थल तोकिएको छ ।
क्षेत्र नम्बर २ मा १ लाख ८ हजार २१९ मतदाता छन् ।  यहाँ ४३ वटा मतदान स्थल तोकिएको छ ।  यस्तै क्षेत्र नम्बर ३ मा १ लाख २५ हजार ८१८ मतदाता रहेका छन् ।  मतदान स्थल भने ६२ तोकिएको ढकालले बताउनुभयो ।
जिल्लामा कुल १६१ मतदान स्थलमा ४०८ मतदान केन्द्र तोकिएको छ ।  चितवन क्षेत्र नम्बर १ मा राप्ती, खैरहनी र रत्ननगर नगरपालिका रहेको छ ।  यस्तै क्षेत्र नम्बर २ मा कालिका नगरपालिका, इच्छाकामना गाउँपालिका र भरतपुर महानगरको भरतपुर महानगरपालिकाको वडा नम्बर १, २, ३, ४, ५, ७, १०, ११, १२ र २९ वडा समेटिएको छ ।
यस्तै निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ३ मा माडी नगरपालिकासहित भरतपुर महानगरपालिका वडा नम्बर ६, ८, ९ तथा १३ देखि २८ नम्बरसम्मका वडा समेटिएको छ ।

प्रतिक्रिया

Related Post

ओलीले भने, “संघियता र आरक्षण चाहिंदैन”, रुस झैं देश टुक्रिन सक्छ

Posted by - December 12, 2017 0
एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले संघीयता र समावेशीतामाथि विषवमन गरेका छन् । ओलीले आफू र आफ्नो पार्टीलाई संघीयताविरोधी भनिराख्नसमेत आग्रह गरेका…

हत्या-हिंसाको राजनीति सुरु भएको दिनललाई सम्मान गर्न सकिँदैनः ओली

Posted by - February 14, 2018 0
काठमाडौं । जनयुद्ध दिवसको अबसरमा पेरिसडाँडामा अायोजित कार्यक्रममा एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओली अाएनन् । माओवादी केन्द्रका युवा संगठन वाइसीएल नेपालले…

राष्ट्रपति भण्डारी ताप्लेजुङ जाने

Posted by - October 27, 2017 0
नागरिक अभिभन्दन कार्यक्रममा सहभागीहुन आउने उनले विहान पाथीभरा दर्शन गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।  त्यसपछि सदरमुकाम फुङलिङमा कञ्चनजंघा संरक्षण क्षेत्रका…

गोविन्दराज जोशीको उम्मेदवारी खारेज

Posted by - November 4, 2017 0
काठमाडौं- नेपाली कांग्रेसका बरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलका विरूद्ध बागी उम्मेदवारी दिएका गोविन्दराज जोशीको उम्मेदवारी खारेज भएको छ। जोशीको उम्मेदवारी खारेज…

नयाँ शक्तिका उम्मेदवारले पार्टी छाडे

Posted by - November 10, 2017 0
फिदिम :  मंसिर १० गते हुने निर्वाचनमा पाँचथरबाट प्रतिनिधि सभाको उम्मेद्धार बनेका नयाँ शक्ति पार्टी नेपालका दुई जना उम्मेद्धार सहित…
%d bloggers like this: