काठमाडौंका मतदाता भन्छन्- ‘पानी भए पुग्छ’

124 0

कार्तिक २९, २०७४-वसन्तपुर दरबार क्षेत्रदेखि स्वयम्भू स्तूपा, ऐतिहासिक काष्ठमण्डप, जीवित देवी कुमारी, शोभा भगवती, संस्कृति र परम्पराले समृद्ध नेवारी बस्ती सबै हिसाबले सम्पन्न छ— काठमाडौंको ८ नम्बर क्षेत्र । तर, राजधानीका अन्य क्षेत्रमा जस्तै यहाँका नागरिकहरूका समस्याका सूची उस्तै छन्, बिग्रे–भत्केका सडक, जीर्ण ढल–निकास र अव्यवस्थित सहरीकरण । खानेपानीको अभाव त भनिसाध्य छैन । वर्षौंदेखि धारामा पानी आएको छैन ।

ट्याकंरबाट पानीको जोहो गर्नु यहाँका बासिन्दाका लागि सामान्य नै बनिसकेको छ । कमजोर सुरक्षा व्यवस्थाप्रति पनि स्थानीयको उत्तिकै चिन्ता छ । तर, स्थानीय प्रशासनले चासो नदेखाएको स्थानीयको गुनासो छ ।

उम्मेदवारहरू घरदैलोमा पुग्दा मतदाताले यिनै समस्यालाई लिएर प्रश्न र जिज्ञासाहरू अगाडि सार्ने गरेका छन् । मंगलबार घरदैलोमा पुगेका कांग्रेस उम्मेदवार नवीन्द्रराज जोशीले पनि यिनै प्रश्नको सामना गर्नुपर्‍यो । त्यसको जवाफमा जोशीले पानीको समस्या चाँडो सम्बोधन गर्ने प्रतिबद्धता जनाए । २०७०को संविधानसभामा यसै क्षेत्रबाट निर्वाचिन जोशी सम्बन्धित निकायले काम नगर्दा पानी र सडकको समस्या सिर्जना भएको बताउँछन् ।

मतदाता के भन्छन् ?

‘बाटोघाटोमा धेरै नै धूलो भयो । यहाँको समस्या भनेको बाटो नै हो । भित्री बाटाहरू फोहोर छन् । ढलको व्यवस्था राम्रो छैन । खानेपानीको पनि ठूलै समस्या छ । पाँच छ वर्षदेखि समस्या छ । सातामा मुस्किलले दुई घण्टा आउँछ । चुनावका बेला त ठूला–ठूला कुरा गर्छन् । तर, कामचाहिँ गर्दैनन् । महँगी निकै बढेको छ । अब त युवाहरूलाई भोट दिनुपर्छ जस्तो लाग्छ ।’

– जयराम केसी

‘चुनाव जितेपछि जनतासामु गरेका वाचाहरू फेरि पनि बिर्सन्छन् कि भन्ने शंका छ । यहाँको ठूलो समस्या भनेको पानी हो । मेलम्ची नआएसम्म समस्या रहन्छ भनिएको छ । तर, त्यो मेलम्ची कहिले आउने हो अहिलेसम्म ठेगान छैन । सडकको समस्या पनि उस्तै छ । शान्ति सुरक्षाको अवस्था पनि कमजोर छ । पुराना पार्टीलाई नै फेरि एकपटक अल्टिमेटम दिनेछौं ।’

– देवेश श्रेष्ठ

‘चुनावका बेला मात्र ठूला–ठूला कुरा गर्छन् । त्यसैले यसपटक त भोट नै हाल्न जाने मन नै छैन । चुनावको भोलिपल्टदेखि चटक्कै बिर्सन्छन् । प्रमुख समस्या भनेको पानी, सडक र फोहोर हो । धारो छ पानी आउँदैन । पानी मात्र ल्याइदिए पनि धेरै हुन्थ्यो । अरू शिक्षा, स्वास्थ्य त हामी आफैंले गरिहाल्छौं ।’

– वीरेन्द्र महर्जन

‘पानीको ठूलो समस्या छ । दस दिनमा एक घण्टामा आउँछ । त्यसले नपुगेर ६/७ वर्षदेखि ट्यांकरबाट किनिरहेका छौं । पानी आएन भन्यो भने मेलम्ची आएपछि ठीक हुन्छ भन्छन् । दसैंपछि आउँछ भन्थे । बाटो पनि त्यस्तै छ । चुनावका बेलाचाहिँ नमस्ते गर्न आउँछन् । तर, अरू बेलाचाहिँ केही मतलब गर्दैनन् ।’

– मैया शाही

‘मेलम्चीको काम नै समयमा पूरा भइदिएन । सडक खनियो तर त्यसलाई समयमा पुरिएन । अब धेरै ढिलो हुँदैन भन्नेमा मतदाता पनि विश्वस्त हुनुहुन्छ,’ जोशीले थपे । जोशीले पाँच वर्षभित्र सडकको समस्या पूरै सम्बोधन गर्ने, स्थानीय संस्कृति, परम्परा र सम्पदाको संरक्षण गर्ने, गुणस्तरीय स्वास्थ्य र शिक्षामा सबै नगारिकको पहुँच पुर्‍याउने, महिलाहरूमा उद्यमशीलताको विकास गर्नेलगायतका मुद्दा अघि सारेका छन् ।

खानेपानी र सडकको अवस्थाप्रति स्थानीयहरूले गरेको गुनासोलाई आफ्नो पक्षमा माहोल बनाउने रणनीतिमा छन् जोशीका प्रतिस्पर्धी वाम गठबन्धनका उम्मेदवार जीवनराम श्रेष्ठ । त्यसैले उनले पूर्वाधार विकाससँगै क्षेत्रलाई सांस्कृतिक र पर्यटकीय क्षेत्रका रूपमा विकास गर्ने प्रतिबद्धता गरेका छन् । ‘वाम गठबन्धनको साझा उम्मेदवार भएकाले मूल एजेन्डा भनेको राजनीतिक स्थिरता र मुलुकलाई समृद्ध बनाउने हो,’ श्रेष्ठले भने, ‘त्यसबाहेक यो क्षेत्र सम्पदा र संस्कृतिको क्षेत्र पनि भएकाले त्यसको प्रवद्र्धन गर्नु र खानेपानी, ढल, बिजुली, सामाजिक सुरक्षा र पर्यावरणका विषयलाई सम्बोधन गर्नेछु ।’

कांग्रेस र एमाले परम्परागत राजनीतिक शक्ति भए पनि विवेकशील साझा पार्टीले यस क्षेत्रको मतमा हस्तक्षेप गर्न चुनावी अभियानलाई तीव्रता दिएको छ । उक्त पार्टीका उम्मेदवार पुकार बम घरदैलो र अन्तर्क्रियाहरूमार्फत् स्थानीय मतदातालाई आफ्नो पक्षमा ल्याउन प्रयासरत छन् ।

यस क्षेत्रअन्तर्गत काठमाडौं महानगरपालिका १३, १५, १९, २०, २३, २४ वडा र नागार्जुन नगरपालिकाका ४ र ५ वडा पर्छन् । यो क्षेत्रमा प्रतिनिधिसभामा ९ उम्मेदवार छन् । यसअन्तर्गतका दुई प्रदेश निर्वाचन क्षेत्रका लागि २१ जना उम्मेदवार मैदानमा छन् । यो क्षेत्रमा कुल मतदाता ५० हजार ८८ छन्, जसमध्ये पुरुष २४ हजार १ सय ३१ र महिलाको संख्या २५ हजार ९ सय ५७ छ ।

 

प्रतिक्रिया

Related Post

कम्युनिष्ट धारका भएकाले प्रकाश दाहालको काजक्रिया नहुने

Posted by - November 20, 2017 0
मंसिर ४-आइतबार निधन भएका प्रकाश दाहालको श्रद्धान्जलीस्वरुप एमाले–माओवादी केन्द्रले भोली (मंगलबार) चितवनमा श्रद्धाञ्जली सभा गर्ने भएका छन्। मंगलबारका लागि तय…

मालेबाट संसद बनेका नवराज सिलवाललाई कारबाही गर्नु पर्ने सर्वोच्चको आदेश

Posted by - December 14, 2017 0
सर्वोच्च अदालतले नेकपा एमालेका नव निर्वाचित सांसद एवं तत्कालिन प्रहरी नायव महानिरीक्षक (डिआइजी) नवराज सिलवालले बढुवाका लागि प्रस्तुत गरेको कार्य…

पोखराको लेकसाइडमा शिवरात्रीको अवसरमा साँगीतिक कार्यक्रमको हुने

Posted by - February 12, 2018 0
‘महाशिवरात्री साँगीतिक कार्यक्रम’ तयारी पूरा भएको छ। शिवरात्रीको अवसरमा लेकसाइड हल्लनचोकमा फागुन १ साँझ ६ बजेदेखि प्रस्तुति रहने सत्याकृत व्याण्डका…

बलात्कारीलाई अरु सजाए हैन फाँसी नै दिनुपर्छ : मन्त्री लालबाबू पण्डित

Posted by - April 16, 2018 0
जनकपुरधाम, प्रदेश–२ का मुख्यमन्त्री मोहमद लालबाबु राउतले बलात्कारीलाई फाँसीको सजाय दिनुपर्ने बताएका छन् ।कडा कानुन नबनेसम्म बलात्कारीलाई तह लगाउन नसकिने…

पक्राउ परे गौचनको हत्यारा, पत्रकार सम्मेलन गरेर सार्वजनिक गर्ने

Posted by - November 14, 2017 0
नेपाल निर्माण व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष शरदकुमार गौचनको हत्यामा संलग्न एक जनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । पक्राउ पर्नेको नाम भने…
%d bloggers like this: