काठमाडौंका मतदाता भन्छन्- ‘पानी भए पुग्छ’

131 0

कार्तिक २९, २०७४-वसन्तपुर दरबार क्षेत्रदेखि स्वयम्भू स्तूपा, ऐतिहासिक काष्ठमण्डप, जीवित देवी कुमारी, शोभा भगवती, संस्कृति र परम्पराले समृद्ध नेवारी बस्ती सबै हिसाबले सम्पन्न छ— काठमाडौंको ८ नम्बर क्षेत्र । तर, राजधानीका अन्य क्षेत्रमा जस्तै यहाँका नागरिकहरूका समस्याका सूची उस्तै छन्, बिग्रे–भत्केका सडक, जीर्ण ढल–निकास र अव्यवस्थित सहरीकरण । खानेपानीको अभाव त भनिसाध्य छैन । वर्षौंदेखि धारामा पानी आएको छैन ।

ट्याकंरबाट पानीको जोहो गर्नु यहाँका बासिन्दाका लागि सामान्य नै बनिसकेको छ । कमजोर सुरक्षा व्यवस्थाप्रति पनि स्थानीयको उत्तिकै चिन्ता छ । तर, स्थानीय प्रशासनले चासो नदेखाएको स्थानीयको गुनासो छ ।

उम्मेदवारहरू घरदैलोमा पुग्दा मतदाताले यिनै समस्यालाई लिएर प्रश्न र जिज्ञासाहरू अगाडि सार्ने गरेका छन् । मंगलबार घरदैलोमा पुगेका कांग्रेस उम्मेदवार नवीन्द्रराज जोशीले पनि यिनै प्रश्नको सामना गर्नुपर्‍यो । त्यसको जवाफमा जोशीले पानीको समस्या चाँडो सम्बोधन गर्ने प्रतिबद्धता जनाए । २०७०को संविधानसभामा यसै क्षेत्रबाट निर्वाचिन जोशी सम्बन्धित निकायले काम नगर्दा पानी र सडकको समस्या सिर्जना भएको बताउँछन् ।

मतदाता के भन्छन् ?

‘बाटोघाटोमा धेरै नै धूलो भयो । यहाँको समस्या भनेको बाटो नै हो । भित्री बाटाहरू फोहोर छन् । ढलको व्यवस्था राम्रो छैन । खानेपानीको पनि ठूलै समस्या छ । पाँच छ वर्षदेखि समस्या छ । सातामा मुस्किलले दुई घण्टा आउँछ । चुनावका बेला त ठूला–ठूला कुरा गर्छन् । तर, कामचाहिँ गर्दैनन् । महँगी निकै बढेको छ । अब त युवाहरूलाई भोट दिनुपर्छ जस्तो लाग्छ ।’

– जयराम केसी

‘चुनाव जितेपछि जनतासामु गरेका वाचाहरू फेरि पनि बिर्सन्छन् कि भन्ने शंका छ । यहाँको ठूलो समस्या भनेको पानी हो । मेलम्ची नआएसम्म समस्या रहन्छ भनिएको छ । तर, त्यो मेलम्ची कहिले आउने हो अहिलेसम्म ठेगान छैन । सडकको समस्या पनि उस्तै छ । शान्ति सुरक्षाको अवस्था पनि कमजोर छ । पुराना पार्टीलाई नै फेरि एकपटक अल्टिमेटम दिनेछौं ।’

– देवेश श्रेष्ठ

‘चुनावका बेला मात्र ठूला–ठूला कुरा गर्छन् । त्यसैले यसपटक त भोट नै हाल्न जाने मन नै छैन । चुनावको भोलिपल्टदेखि चटक्कै बिर्सन्छन् । प्रमुख समस्या भनेको पानी, सडक र फोहोर हो । धारो छ पानी आउँदैन । पानी मात्र ल्याइदिए पनि धेरै हुन्थ्यो । अरू शिक्षा, स्वास्थ्य त हामी आफैंले गरिहाल्छौं ।’

– वीरेन्द्र महर्जन

‘पानीको ठूलो समस्या छ । दस दिनमा एक घण्टामा आउँछ । त्यसले नपुगेर ६/७ वर्षदेखि ट्यांकरबाट किनिरहेका छौं । पानी आएन भन्यो भने मेलम्ची आएपछि ठीक हुन्छ भन्छन् । दसैंपछि आउँछ भन्थे । बाटो पनि त्यस्तै छ । चुनावका बेलाचाहिँ नमस्ते गर्न आउँछन् । तर, अरू बेलाचाहिँ केही मतलब गर्दैनन् ।’

– मैया शाही

‘मेलम्चीको काम नै समयमा पूरा भइदिएन । सडक खनियो तर त्यसलाई समयमा पुरिएन । अब धेरै ढिलो हुँदैन भन्नेमा मतदाता पनि विश्वस्त हुनुहुन्छ,’ जोशीले थपे । जोशीले पाँच वर्षभित्र सडकको समस्या पूरै सम्बोधन गर्ने, स्थानीय संस्कृति, परम्परा र सम्पदाको संरक्षण गर्ने, गुणस्तरीय स्वास्थ्य र शिक्षामा सबै नगारिकको पहुँच पुर्‍याउने, महिलाहरूमा उद्यमशीलताको विकास गर्नेलगायतका मुद्दा अघि सारेका छन् ।

खानेपानी र सडकको अवस्थाप्रति स्थानीयहरूले गरेको गुनासोलाई आफ्नो पक्षमा माहोल बनाउने रणनीतिमा छन् जोशीका प्रतिस्पर्धी वाम गठबन्धनका उम्मेदवार जीवनराम श्रेष्ठ । त्यसैले उनले पूर्वाधार विकाससँगै क्षेत्रलाई सांस्कृतिक र पर्यटकीय क्षेत्रका रूपमा विकास गर्ने प्रतिबद्धता गरेका छन् । ‘वाम गठबन्धनको साझा उम्मेदवार भएकाले मूल एजेन्डा भनेको राजनीतिक स्थिरता र मुलुकलाई समृद्ध बनाउने हो,’ श्रेष्ठले भने, ‘त्यसबाहेक यो क्षेत्र सम्पदा र संस्कृतिको क्षेत्र पनि भएकाले त्यसको प्रवद्र्धन गर्नु र खानेपानी, ढल, बिजुली, सामाजिक सुरक्षा र पर्यावरणका विषयलाई सम्बोधन गर्नेछु ।’

कांग्रेस र एमाले परम्परागत राजनीतिक शक्ति भए पनि विवेकशील साझा पार्टीले यस क्षेत्रको मतमा हस्तक्षेप गर्न चुनावी अभियानलाई तीव्रता दिएको छ । उक्त पार्टीका उम्मेदवार पुकार बम घरदैलो र अन्तर्क्रियाहरूमार्फत् स्थानीय मतदातालाई आफ्नो पक्षमा ल्याउन प्रयासरत छन् ।

यस क्षेत्रअन्तर्गत काठमाडौं महानगरपालिका १३, १५, १९, २०, २३, २४ वडा र नागार्जुन नगरपालिकाका ४ र ५ वडा पर्छन् । यो क्षेत्रमा प्रतिनिधिसभामा ९ उम्मेदवार छन् । यसअन्तर्गतका दुई प्रदेश निर्वाचन क्षेत्रका लागि २१ जना उम्मेदवार मैदानमा छन् । यो क्षेत्रमा कुल मतदाता ५० हजार ८८ छन्, जसमध्ये पुरुष २४ हजार १ सय ३१ र महिलाको संख्या २५ हजार ९ सय ५७ छ ।

 

प्रतिक्रिया

Related Post

‘ब्रेक फेल’ बस दुर्घटनाबाट बचाउनेको बयान ‘रोक्ने भन्दा कहाँ ठोक्ने सोच आयो’

Posted by - February 5, 2018 0
डेढ दशकदेखि सवारीसाधन चलाइरहेका छत्र कार्की (३७) का लागि गाडी र सडक नौला होइनन् । गएको शुक्रबार भने कार्कीका लागि…

पक्राउ परे गौचनको हत्यारा, पत्रकार सम्मेलन गरेर सार्वजनिक गर्ने

Posted by - November 14, 2017 0
नेपाल निर्माण व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष शरदकुमार गौचनको हत्यामा संलग्न एक जनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । पक्राउ पर्नेको नाम भने…

दिपक मनाङ्गे पक्राउ गर्न रेड कर्नर नोटिस जारी

Posted by - March 18, 2018 0
काठमाडौं । प्रदेश नम्बर ४ को मनाङबाट प्रदेशसभा सदस्यमा निर्वाचित ’फरार माननीय’ राजीव गुरुङ भनिने दीपक मनाङेलाई खोजी गर्न प्रहरीले…

मतपेटिकामा आगो लाग्यो, मतदान स्थगित

Posted by - November 26, 2017 0
बाँफिकोट गाउँपालिका- ५, रुकुम पश्चिम रत्न आधारभुत विद्यालय ‘क’ केन्द्रको प्रतिनिधि सभा सदस्यको मत पेटिकामा आगो लागेको छ । मतपेटिकामा…
%d bloggers like this: