सभापति चलाउन सक्छु : शेखर काेइराला

30 0

विराटनगर : नेपाली काँग्रेसका केन्द्रीय सदस्य डा. शेखर कोइरालाले आफू पार्टीको नेतृत्व चलाउन लायक भइसकेको बताएका छन्। चुनावमा नेपाली काँग्रेसको पराजय, संघीय संरचनामा पार्टीलाई लग्नुपर्ने तयारी र नयाँ नेतृत्वको लागि केन्द्रीय समितिको बैठक त्यसपछि महाधिवेशनको टुंगो लाग्ने बताउँदै बुधबार विराटनरस्थित कोइराला निवासमा प्रेस युनियनले गरेको पत्रकार सम्मेलनमा कोइरालाले भने,‘ म नेतृत्व लिन लायक भइसकेको छु। पदीय जिम्मेवारी लिएर अब अघि बढ्न तयार छु।’

कोइरालाले आफू पार्टीको सभापतिको तयारी स्वरुप अब हुने जिल्ला अधिवेशन तथा पार्टीका कार्यकर्ताको मनोभाव बुझ्न देश दौडाहामा निस्कने पनि बताए। उनले भने,‘मुलुक संघीयतामा गई सकेपनि नेपाली काँग्रेसको संगठन संघीयतामा नगएकोले अब त्यसतर्फ जान पनि सम्पूर्ण काम गर्न बाँकी छ।’

काँग्रेस प्रतिपक्षमै बस्छ
कोइरालाले जनताले काँग्रेसलाई प्रतिपक्षमा बस्नका लागि म्यान्डेड दिएकोले सरकार बनाउने वा त्यसमा जाने भन्ने सोच्न नमिल्ने बताउँदै सरकार वाम गठबन्धनले नै बनाउनुपर्ने बताए। उनले भने,‘एउटै घोषणा पत्र लिएर चुनावमा जनतामाझ गएका एमाले र माओवादीले सोही अनुरुप जित हाँसिल गरेका हुन। उनीहरुले नै सरकार गठन गर्नुपर्छ।’काँग्रेसले वाम गठबन्धन तोड्ने वा फुट ल्याउन प्रयास गर्न नहुने पनि कोइरालाको भनाई थियो।

अहिलेको सतही अवस्था हेर्दा एमाले र माओवादी मिलेर एउटै कम्युनिष्ट पार्टी बन्ने सम्भावना कम रहेपनि सरकार भने बन्न सक्ने कोइरालाको तर्क थियो। काँग्रेसले अब बन्ने सरकारको गुणदोषका आधारमा आफ्नो भूमिका खेल्ने बताउँदै कोइरालाले भने,‘अधिनायकवादतर्फ लम्कने प्रयास र सोच भयो भने हामी सडक तथा सदन दुबैतर्फबाट दबाब दिन्छौं।’ उनले माओवादी गठबन्धनबाट छुटेर आउला र सरकार बनाउला भन्ने सोच काँग्रेसले राख्न नहुने बताए।

‘डेलिकेट ब्यालेन्स’ आवश्यक
कोइरालाले नेपाल चीन र भारतबीच सामरिक महत्व राख्ने भएकाले अब त्यही हिसाबको ‘डेलिकेट ब्यालेन्स’ गर्नुपर्ने सुझाव दिए। उनले भने,‘विश्वको राजनीतिक अवस्था र अन्य कारणले पनि नेपालको सामरिक महत्व अझ बढेको छ। दुई ठूला देशबीच भएको कारण पनि नेपालले ‘डेलिकेट ब्यालेन्स’ राख्न आवश्क छ।’ कोइरालाले विविध कारणले नेपालमा बाह्य शक्तिको प्रभाव बढ्ने गरेको पनि बताए।

लालबाबुलाई फोन गरें तर उठेन
आफू हारेको क्षेत्रमा विजयी भएका एमालेका उम्मेदवार लालबाबु पण्डितलाई बधाई दिन चार पटकसम्म फोन गरेपनि उताबाट भने फोन नउठेको  कोइरालाले बताए। उनले भने,‘लालबाबु जीलाई बधाई दिन चार पटकसम्म टेलिफोन गरें तर उहाँले उठाउनु भएन।’ लालबाबुले आफू विजयी भए कोइराला निवाससम्म साइकल चढेर डा. शेखरलाई लड्डु बाँड्ने भनेर अभिव्यक्ति दिएपनि निवास नआएको कोइरालाले बताए।

प्रतिक्रिया

Related Post

राष्ट्रपति भण्डारी ताप्लेजुङ जाने

Posted by - October 27, 2017 0
नागरिक अभिभन्दन कार्यक्रममा सहभागीहुन आउने उनले विहान पाथीभरा दर्शन गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।  त्यसपछि सदरमुकाम फुङलिङमा कञ्चनजंघा संरक्षण क्षेत्रका…

समाजसेवी अनुराधा कोइराला काँग्रेस प्रवेश

Posted by - November 12, 2017 0
काठमाडौँ – ‘सिएनएन हिरो’बाट सम्मानित समाजसेवी अनुराधा कोइराला नेपाली काँग्रेसमा प्रवेश गरेकी छिन्। आज प्रधानमन्त्री एवं काँग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले…

वर्षमान पुनलाई लक्षित गर्दै रोल्पामा गोली प्रहार

Posted by - November 12, 2017 0
रोल्पा- चुनाव प्रचारमा हिँडेका नेकपा माओवादीका नेता वर्षमान पुनलाई लक्षित गर्दै अज्ञात समूहले गोली चलाएको छ। चुनावी कार्यक्रममा सहभागि हुन…

दोश्रो चरणको निर्वाचनमा ७० सिट कांग्रेसको हो : बालकृष्ण खाँड

Posted by - December 3, 2017 0
दोश्रो चरणको निर्वाचनमा नेपाली कांग्रेसले ७० सिट जसरी पनि जित्ने दाबी गरको छ । दोस्रो चरण अन्तर्गत २१ गते हुने…
%d bloggers like this: