सभापति चलाउन सक्छु : शेखर काेइराला

117 0

विराटनगर : नेपाली काँग्रेसका केन्द्रीय सदस्य डा. शेखर कोइरालाले आफू पार्टीको नेतृत्व चलाउन लायक भइसकेको बताएका छन्। चुनावमा नेपाली काँग्रेसको पराजय, संघीय संरचनामा पार्टीलाई लग्नुपर्ने तयारी र नयाँ नेतृत्वको लागि केन्द्रीय समितिको बैठक त्यसपछि महाधिवेशनको टुंगो लाग्ने बताउँदै बुधबार विराटनरस्थित कोइराला निवासमा प्रेस युनियनले गरेको पत्रकार सम्मेलनमा कोइरालाले भने,‘ म नेतृत्व लिन लायक भइसकेको छु। पदीय जिम्मेवारी लिएर अब अघि बढ्न तयार छु।’

कोइरालाले आफू पार्टीको सभापतिको तयारी स्वरुप अब हुने जिल्ला अधिवेशन तथा पार्टीका कार्यकर्ताको मनोभाव बुझ्न देश दौडाहामा निस्कने पनि बताए। उनले भने,‘मुलुक संघीयतामा गई सकेपनि नेपाली काँग्रेसको संगठन संघीयतामा नगएकोले अब त्यसतर्फ जान पनि सम्पूर्ण काम गर्न बाँकी छ।’

काँग्रेस प्रतिपक्षमै बस्छ
कोइरालाले जनताले काँग्रेसलाई प्रतिपक्षमा बस्नका लागि म्यान्डेड दिएकोले सरकार बनाउने वा त्यसमा जाने भन्ने सोच्न नमिल्ने बताउँदै सरकार वाम गठबन्धनले नै बनाउनुपर्ने बताए। उनले भने,‘एउटै घोषणा पत्र लिएर चुनावमा जनतामाझ गएका एमाले र माओवादीले सोही अनुरुप जित हाँसिल गरेका हुन। उनीहरुले नै सरकार गठन गर्नुपर्छ।’काँग्रेसले वाम गठबन्धन तोड्ने वा फुट ल्याउन प्रयास गर्न नहुने पनि कोइरालाको भनाई थियो।

अहिलेको सतही अवस्था हेर्दा एमाले र माओवादी मिलेर एउटै कम्युनिष्ट पार्टी बन्ने सम्भावना कम रहेपनि सरकार भने बन्न सक्ने कोइरालाको तर्क थियो। काँग्रेसले अब बन्ने सरकारको गुणदोषका आधारमा आफ्नो भूमिका खेल्ने बताउँदै कोइरालाले भने,‘अधिनायकवादतर्फ लम्कने प्रयास र सोच भयो भने हामी सडक तथा सदन दुबैतर्फबाट दबाब दिन्छौं।’ उनले माओवादी गठबन्धनबाट छुटेर आउला र सरकार बनाउला भन्ने सोच काँग्रेसले राख्न नहुने बताए।

‘डेलिकेट ब्यालेन्स’ आवश्यक
कोइरालाले नेपाल चीन र भारतबीच सामरिक महत्व राख्ने भएकाले अब त्यही हिसाबको ‘डेलिकेट ब्यालेन्स’ गर्नुपर्ने सुझाव दिए। उनले भने,‘विश्वको राजनीतिक अवस्था र अन्य कारणले पनि नेपालको सामरिक महत्व अझ बढेको छ। दुई ठूला देशबीच भएको कारण पनि नेपालले ‘डेलिकेट ब्यालेन्स’ राख्न आवश्क छ।’ कोइरालाले विविध कारणले नेपालमा बाह्य शक्तिको प्रभाव बढ्ने गरेको पनि बताए।

लालबाबुलाई फोन गरें तर उठेन
आफू हारेको क्षेत्रमा विजयी भएका एमालेका उम्मेदवार लालबाबु पण्डितलाई बधाई दिन चार पटकसम्म फोन गरेपनि उताबाट भने फोन नउठेको  कोइरालाले बताए। उनले भने,‘लालबाबु जीलाई बधाई दिन चार पटकसम्म टेलिफोन गरें तर उहाँले उठाउनु भएन।’ लालबाबुले आफू विजयी भए कोइराला निवाससम्म साइकल चढेर डा. शेखरलाई लड्डु बाँड्ने भनेर अभिव्यक्ति दिएपनि निवास नआएको कोइरालाले बताए।

प्रतिक्रिया

Related Post

प्रधानमन्त्री, राष्ट्रपति र सभामुख आफूले पाउनुपर्ने एमालेको दाबी

Posted by - December 19, 2017 0
काठमाडौं । निर्वाचनको मतपरिणाम सार्वजनिक भइसकेपछि एमाले र माओवादी केन्द्र भागवण्डा मिलाउन आन्तरिक छलफलमा जुटेका छन् । उनीहरु सरकार गठन…

एमाले नेता शेरधन राईको गाडीमा बम प्रहार, सुरक्षागार्ड घाइते

Posted by - November 14, 2017 0
चुनावी सभामा जाँदै गर्दा ट्याम्के मैयुङ गाउँपालिका– ६ स्थित गुम्बामा बिहान १० बजे अपरिचित समूहले बम हानेको राईका सञ्चार संयोजक…

स‌ंविधान संशोधन नभए आन्दोलनको आँधीबेहरी ल्याउछौंः अध्यक्ष महतो

Posted by - April 9, 2018 0
जनकपुरधाम । राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपालका अध्यक्ष राजेन्द्र महतोले मधेस आन्दोलनको सम्बोधन नभए पुनः आन्दोलनकोआँधीबेहरी ल्याउने बताएका छन्। महतोले संविधान…

पुष्प कमल दाहाल प्रचण्डको अबको भविष्य कस्तो ? यस्तो छ ज्योतिषको भविष्यवाणी

Posted by - December 3, 2017 0
ज्योतिष विज्ञानको अनुसार माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्प कमल दाहाल प्रचण्ड नेपाली राजनितिमा २० वर्ष हावी हुने पक्का जस्तै देखिन्छ ।…
%d bloggers like this: