काङ्ग्रेस संसदीय दलको नेतामा सर्बसम्मती

598 0

काठमाडौँ । कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले संसदीय दलको नेतामा आफूलाई सर्वसम्मत बनाउने प्रयास गरेका छन् । पार्टी पराजित भएको अवस्थामा दलको नेता नबन्न देउवालाई चौतर्फी दबाब छ । ती सबै दबाबलाई बेवास्ता गर्दै देउवाले दलको नेतामा आफै सर्वसम्मत बन्न वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल पक्षसँग संवाद थालेका हुन् ।

कांग्रेस संसदीय दलको नेताका लागि सोमबार निर्वाचन हुँदैछ । उम्मेदवारी मनोनयन भने आइतबार साँझ नै छ । केन्द्रीय सदस्य गोपालमान श्रेष्ठ देउवाको सन्देश लिएर शनिबार साँझ बोहराटारस्थित पौडेल निवास पुगेका थिए ।

त्यस अवसरमा श्रेष्ठले संसदीय दलको नेतामा देउवालाई सहयोग गर्ने गरी उपनेता, दलको प्रमुख सचेतक र उपसचेतकमध्ये एक पद र दलको कार्यसमितिमा समेत भागबन्डा मिलाउने देउवाको प्रस्ताव सुनाएका थिए । पौडेलले भने चारपटक प्रधानमन्त्री भइसकेको व्यक्ति फेरि किन संसदीय दलको नेता बन्नुपर्‍यो भन्दै सभापतिले नयाँ ढंगले सोच्नुपर्ने जवाफ दिएका थिए ।

‘उहाँहरू (देउवा पक्षीय नेता) आउनुभएको थियो । मैले सभापतिजीले नयाँ ढंगले सोच्नुपर्छ भनेको छु,’ दुई पक्षीय कुराकानीपछि पौडेलले भने, ‘संवाद हुँदै छ, हेरौं के हुन्छ ।’ देउवानिकट नेता रमेश लेखकले पार्टीभित्र द्वन्द्व बढन नदिनकै लागि सभापति देउवाले सर्वसम्मतको प्रयास थालेको बताए ।

‘चुनाव हारेपछि देशभर कार्यकर्ताको मनोबल खस्केको छ, यस्तो बेलामा चुनाव नहोस्, सर्वसम्मतिबाट दलको नेता होस् भन्ने चाहना सभापतिजीको छ,’ लेखकले भने, ‘दलको नेता सभापतिलाई दिएर अन्य पदमा मिलाउन सकिन्छ ।’ चुनाव हुने अवस्था भयो भने सभापति नै दलको नेताका लागि प्रतिस्पर्धा गर्नु हुन्छ कि हुँदैन भन्ने प्रश्नमा लेखकले थपे, ‘सकभर सर्वसम्मत गर्ने हो । भएन भने चुनाव त छँदै छ, प्रतिस्पर्धा गर्नुहुन्छ ।’

दलको नेताका लागि देउवा र वरिष्ठ नेता पौडेल पक्षबाट पूर्वमहामन्त्री प्रकाशमान सिंह अघि बढेका छन् । महामन्त्री शशांक कोइराला सभापति देउवाले आफूलाई सहयोग गरेमा सर्वसम्मत हुने भन्दै दलको नेता बन्ने आकांक्षा देखाइरहेका छन् ।

तर, उनले चुनावी प्रतिस्पर्धामा भने नउत्रने बताए । गत बुधबार आफ्नै निवासमा आयोजना गरिएको दिवा भोजमा महामन्त्री कोइरालाले आफूलाई दलको नेताका लागि सर्वसम्मत बनाउन सभापति देउवालाई आग्रह गरेको तर उनले आफैं अघि बढ्ने भन्दै सहयोग मागेपछि प्रतिक्रियाविहीन भएको जानकारी गराएका थिए ।

यस्तो छ देउवा प्रस्ताव:

देउवाले आगामी दिनमा पार्टीलाई बलियो र एकतावद्ध बनाउन आफू प्रतिवद्ध रहेको सन्देशसहित उपनेता पौडलले भनेकै सासंदलाई बनाउने गरी आफूलाई दलको नेतामा सहयोग गर्न आग्रह गरेका हुन् ।

सभापति देउवाले सासंदहरुबाट नै बनाईने मुख्य सचेतक, सचेतक लगायतका पदहरुमा पनि पौडेलसँग सहकार्य गर्ने प्रस्तावमा उल्लेख गरेका छन् । प्रस्ताव हेरेपछि पौडेलले छलफल गरेर निर्णय गर्ने जवाफ श्रेष्ठलाई दिएको ति नेताले बताए।

भर्खरै सम्पन्न प्रदेश र प्रतिनिधीसभाको चुनावमा कांग्रेसले लज्जास्पद हार बेहोरेपछि नेतृत्व परिवर्तनको आवाज उठाउँदै देउवालाई दबाब दिइरहेका बेला देउवाले पार्टीभित्रका प्रमुख प्रतिस्पर्धी पौडेललाई फकाउने प्रयास गरेका हुन्

प्रतिक्रिया

Related Post

यी निर्वाचन क्षेत्र, जहाँ वाम गठबन्धनसँग हार्न सक्छन्, कांग्रेसका शीर्ष नेता

Posted by - November 17, 2017 0
प्रदेश र प्रतिनिधिसभा निर्वाचनलाई लक्षित गरी प्रमुख राजनीतिक दलहरुले गठबन्धन नै निर्माण गरेका छन् । एमाले र माओवादी केन्द्रले वाम…

प्रचण्डका कारण नेपाली राजनीतिमा फेरी चमत्कार हुदै, आखिर के गरे प्रचण्डले

Posted by - December 29, 2017 0
काठमाडौं। दुई महिनादेखि राष्ट्रिय सभा निर्वाचन कानुन सम्बन्धी अध्यादेश रोकेर राखेकी राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी अब अध्यादेश नरोक्ने निश्कर्षमा पुगेकी छन्।…

चर्चाको शिखरमा चितवनको चुनाव

Posted by - November 10, 2017 0
रत्ननगर (चितवन), कात्तिक २४ गते ।  मङ्सिर २१ गते हुने प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनका लागि पूर्वप्रधानमन्त्री, पूर्वमन्त्री, बहालवाला मन्त्री र…

वाम गठवन्धनको आरोपः कांग्रेस दलाल, राजपा आत्मसमर्पणवादी, राप्रपा सामन्तवादी

Posted by - November 3, 2017 0
१७ कात्तिक, काठमाडौं । नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रले नेपाली कांग्रेसको चरित्र कम्युनिष्ट र श्रमजीवी जनताविरोधी रहेको टिप्पणी गरेका छन्…

वामदेवको चटक देखेर स्थानीयबासी आजित, काँग्रेससँग पोखे गुनासो !

Posted by - December 3, 2017 0
बर्दियालाई आफ्नै विरासत ठानेका एमाले उपाध्यक्ष वामदेव गौतमको गढको रुपमा रहेको वाँसगढी नगरपालिकाका विभिन्न वार्डहरुका मतदाता नेपाली काँग्रेसले आफ्नो पक्षमा…
%d bloggers like this: